A húsvéti nyuszi története: hogyan lett a nyuszi a húsvét szimbóluma?
A húsvéti nyuszi már régóta összefonódott a húsvéttal, csakúgy, mint a húsvéti csokitojás-vadászat, a locsolkodás, a fonott kalács, a nyuszi alakú édességek és a hagyományos húsvéti sonka.
Mint a húsvéti hagyományok nagy része, a húsvéti nyuszi is évszázadokkal ezelőtt kapcsolódott össze ezzel az ünneppel. De pontosan honnan ered ez a tradíció, és mi a jelentése?
Kóstoljon bele a húsvéti nyúl izgalmas történetébe (és legendás ARANY NYUSZI csokinkba), és ismerje meg, hogy hogyan lett ennek a csokoládéval teli ünnepnek a szimbóluma!
A húsvét és a húsvéti hagyományok jelentése
A naptár „nagypéntek” és „húsvét hétfő” szavakkal jelöli ezt az ünnepet. A húsvét az újjászületés, a megújulás és a tavasz érkezésének az ünnepe.
Sok háztartásban húsvéti tojásvadászattal, nagy családi ebéddel és csokinyuszikkal teszik emlékezetessé ezt az ünnepet. Idővel a húsvéti ajándékok is az ünnepi hagyományok részévé váltak, különösen a húsvéti nyuszi alakú csokoládék.
De hogyan jön a nyúl a húsvéthoz?
A húsvéti nyusziról nincs sok írásos említés, és azok is meglehetősen nyúlfarknyiak.
Az egyik magyarázat a húsvéti nyuszi eredetéről a 18. századra nyúlik vissza, miszerint a húsvéti nyuszi karakterét német bevándorlók honosították meg Amerikában, pontosabban Pennsylvania állam hollandok lakta részén. Ők hozták magukkal az „Osterhase” vagy „Oschter Haws” nevű, tojásokat rakó mezei nyúl történetét. A tojásokat rakó nyúl színes tojásokat és ajándékokat vitt a jó gyerekeknek, akik az ünnepre fészkeket készítettek, hogy a nyúl abba rakhassa az ajándékokat. A hagyomány végül egész Észak-Amerikában elterjedt.
Miért hoz a húsvéti nyuszi csokitojást?
A húsvéti ajándékok köre idővel egyre bővült. Szokás lett csokitojásokat, csokinyuszikat, sőt játékokat adni. És hogy miért hoz a húsvéti nyuszi tojást?
A nyúlhoz hasonlóan a tojás is a termékenység, az újjászületés és az új élet ősi jelképe. Régen a húsvéti előkészületek közé tartozott a tojások megfőzése, befestése és kidíszítése.
A 19. századra húsvét környékén népszerűvé vált a díszes tojások elrejtése és megkeresése, melyben még a nemesség is részt vett. Az urak és hölgyek pazarul díszített tojásokkal lepték meg egymást. Amerikában a Fehér Ház hagyományos, 1878 óta minden évben megrendezett tojásgörgető versenyében is festett, főtt tojásokat használtak.
A csokoládé szintén a 19. században lett a húsvét része.
Sok közösségben a tojásfestés szokása a mai napig él, ám a csokoládétojás (és nyuszi) népszerűsége is töretlen. Mindkettő gyakori ajándék, és a húsvéti tojásvadászat során is ezek a finomságok kerülnek a kosárkákba.
A húsvéti nyuszi napjainkban
A húsvéti nyuszi a mai napig népszerű, és húsvétkor hagyományosan csokoládéval lepi meg a gyerekeket. Vannak szülők, akik azt mesélik a gyerekeiknek, hogy a húsvéti nyúl a Csendes-óceán déli részén, a távoli Húsvét-szigeteken él egy üregben.
Természetesen nem csak a húsvéti nyuszi aranyozza be a húsvéti ünnepeket. Sokan szeretnek ilyenkor édességet ajándékozni szeretteiknek, például csokoládétojásokat, csokinyuszikat, sőt, húsvéti motívumokkal teli süteményeket is. Tökéletes finomság, amelyhez ráadásul ellenállhatatlanul lágy LINDOR csokitojásokat használhatunk!
A Lindt csokoládémesterei által készített ARANY NYUSZI nagy odaadással, a legjobb összetevőkből készül, majd aranycsomagolásban, nyakán a jellegzetes szalaggal és csengettyűvel indul útjára. Tökéletes húsvéti ajándék.
Izgalmas és elbűvölő ünnepi finomságaink már várnak Önre! Készüljön fel a húsvétra a Lindt finom húsvéti csokijaival, válogasson a gyerekeknek és felnőtteknek készült a csokitojások és a több ízben is kapható, klasszikus ARANY NYUSZI-k között.
Lindt ARANY NYUSZI